From the Annual General’s Meeting awards luncheon to project-centric awards, PTAC recognizes the individuals and companies who have provided significant contributions and leadership in the development of collaborative technologies to improve industry performance, minimize the environmental foot print, reduce costs, and increase recovery through the cultivation of innovative solutions for their companies and industry.

The following are the past award winners:

Corporate Leadership Award

  • Alberta Innovates

Commercialization of SME Technology Award

  • Qube Technologies

Chairperson’s Award

  • Bryan Helfenbaum, Alberta Innovates

President’s Award

  • Randy Rudolph, AECOM

Outstanding Service Award

  • Ronda Goulden
  • Cécile Siewe

Distinguished Service Award

  • Gordon Dinwoodie, Alberta Environment and Parks

 Ecological Leadership Award

  • Lori Neufeld, Imperial

Reclamation and Remediation Research Leadership Award

  • Jason Desilets, Cenovus

Water Innovation Leadership Award

  • Geoff Webb, Canadian Natural Resources Ltd.

Air Quality R&D Leadership Award

  • Lindsay Campbell, Alberta Energy Regulator

Well Abandonment Leadership Award

  • Claudette Fedoruk, Canadian Association of Petroleum Producers

Eco-Efficiency Leadership Award

  • Vanessa White, Alberta Innovates
  • Morgan Wrishko, Cenovus

CanERIC Lab Testing Leadership Award

  • Erica Emery, Saskatchewan Research Council

CanERIC Field Testing Leadership Award 

  • Jason Brannick, Canadian Natural Resources Ltd.

Methane Reduction Leadership Award

  • Clearstone Engineering

Commercialization of SME Technology Award

  • Greenpath Energy

PTAC Legacy Award 

  • David Rushford

Outstanding Service Award

  • Mike Ekelund
  • Céline Gerson, Schlumberger

President’s Award for Leadership in Collaborative Research and Development  

  • Richelle Foster, Canadian Natural Resources
  • Sean Hiebert, Cenovus
  • Wayne Hillier, Modern West Advisory
  • Brian Spiegelmann, BES Energy Management
  • Sean Mercer, Imperial

Outstanding Collaborative Award

  • Rick Tofani, Canadian Energy Pipeline Association

Chairperson’s Award

  • Sonia Glubish of Canadian Natural Resources Ltd. 

Outstanding Contribution in Research and Innovation Award

  • Alberta Methane Field Challenge Team
    • Davis Safety
    • DXD Consulting
    • Harrisburg University
    • Radicle 

Reclamation and Remediation Research Leadership Award

  • Linda Eastcott, Imperial

Well Abandonment Leadership Award

  • Niki Weinrauch

Water Innovation Leadership Award

  • Matt McLean, Cenovus

Eco-Efficiency Leadership Award

  • Laura Fakuda, Alberta Utilities Commission
  • Kelly Parker, EY

Pipeline Leadership Award

  • Usha Mulukutla, Canada Energy Regulator

Innovation Award

  • VizworX
  • GreenPath Energy Ltd.

Innovation Showcase Pitch Competition Awards

  • Westgen Technologies
  • VizworX
  • TriCore Carbon Solutions
  • Ingu Solutions

Corporate Leadership Award

  • Canadian Natural Resources Limited

Chair Person’s Award

  • Joy Romero, Canadian Natural Resources Limited

President’s Award

  • John Zhou, Alberta Innovates

Outstanding Service Award

  • Laurier Schramm, Saskatchewan Research Council
  • Randy Cormier

Distinguished Service Award

  •  Gordon Dinwoodie, Alberta Environment and Parks

Award for Outstanding Contributions in Research

  • Millennium EMS Solutions

Collaborative Innovation Leadership Award

  • Cory Bergh, NAL Resources

Ecological Leadership Award

  • Jennifer Shalagan, Husky

Reclamation and Remediation Research Leadership Award

  • Daniel Pollard, Alberta Environment and Parks
  • Darren Mason, Shell

Water Innovation Leadership Award

  • Joanne Volk, Repsol

Air Quality R&D Leadership Award

  • Richelle Foster, Canadian Natural Resources Limited
  • Brian Spiegelmann, NAL Resources

Well Abandonment Leadership Award

  • Wade Hartzell, Canadian Natural Resources Limited

Eco-Efficiency Leadership Award

  • Brian Van Vliet, Spartan Controls

Pipeline Leadership Award

  • Waqas Hanif, TransCanada

Commercialization of SME Technology Award

  •  LCO Technologies

Innovation Award

  • Calscan Solutions Ltd

Legacy Awards

  • Eric Lloyd, Independent
  • Ken Putt, Independant
  • Murray Todd, Todd Resources
  • Mike Ekelund, Alberta Department of Energy

Corporate Leadership Award

  • Suncor Energy

Chair Person’s Award

  • Dean Jenkins, Encana Corporation

President’s Award

  • Sherry Sian, Canadian Association of Petroleum Producers
  • Wayne Hillier, Canadian Association of Petroleum Producers

Lifetime Achievement Award

  • Randy Rudolph, Millennium EMS Solutions

Outstanding Service Award

  • Paul Jeakins, British Columbia Oil and Gas Commission

Distinguished Service Award

  • Sean Hiebert, Cenovus Energy

Ecological Leadership Award

  • Caroline Bampfylde, Alberta Environment and Parks

Reclamation and Remediation Research Leadership Award

  • Sonia Glubish, Canadian Natural Resources Limited

Water Innovation Leadership Award

  • Brent Moore, Canadian Natural Resources Limited

Methane Reductions Leadership Award

  • Alison Miller, Imperial Oil

Air Quality R&D Leadership Award

  • Al Duben, Alberta Energy Regulator
  • John Grant, Alberta Energy Regulator

Well Abandonment Leadership Award

  • Shawn Forster, Husky Energy

Eco-Efficiency Leadership Award

  • Owen Henshaw, Husky Energy

Pipeline Leadership Award

  • Rob Power, Alliance Pipeline

Commercialization of SME Technology Award

  • Atlantis Research Labs

Lifetime Achievement Award

  • Dave Rushford

Corporate Leadership Award

  • Encana Corporation

President’s Award for Leadership in Collaborative R&D

  • Richard Dunn, Vice-President – Government Relations, Encana Corporation

Collaborative Spirit Award

  • Saskatchewan Research Council

Chair Person’s Award

  • Sean Heibert, ConocoPhillips Canada

Outstanding Service Award

  • Mark Johnstone, Independent

Commercializing of SME Technology Award

  • Black Gold Rush Industries

Ecological Leadership Award

  • Scott Grindal, ConocoPhillips Canada

Soil and Groundwater Research Leadership Award

  • Debbie Tainton, Canadian Natural Resources Limited

Water Innovation Leadership Award

  • Michael Bevan, Alberta Energy Regulator

Air Quality R&D Leadership Award

  • Greg Unrau, Repsol Oil & Gas Canada Inc.

Well Abandonment Leadership Award

  • Leah Davies, Canadian Natural Resources Limited

Eco-Efficiency Leadership Award

  • Alice Yu, Cenovus Energy

Pipeline Leadership Award

  • Dave Hoffman, Enbridge
Collaborative Spirit Award:

  • The Canadian Association of Petroleum Producers (CAPP)
  • The Explorers and Producers Association of Canada (EPAC)

President’s Award for Leadership in Collaborative Research and Development:

  • Chris Holly, previously with the Alberta Department of Energy.

Chair Person’s Award:

  • Bryan Helfenbaum of Devon Canada

Lifetime Achievement Award:

  • Eddy Isaacs, former CEO of Alberta Innovates – Energy & Environment Solutions,
  • Dan McFadyen, previous Chairman and CEO of the Alberta Energy Regulator and Executive Fellow at the University of Calgary, School of Public Policy

Outstanding Service Award:

  • Joseph Odhiambo of Environment Canada
  • Doug Boyler of the Alberta Energy Regulator

Commercializing of SME Technology Award:

  • Spartan Controls and REM Technology Inc., a wholly owned subsidiary of Spartan Controls

Ecological Leadership Award:

  • Tara Bernat of Encana Corporation

Soil and Groundwater Research Leadership Award:

  • Ayan Chakraborty of Imperial Oil

Water Innovation Leadership Award:

  • Deanna Cottrell of Shell Canada

Air Quality R&D Leadership Award:

  • James Beck of Suncor Energy

Well Abandonment Leadership Award:

  • Gord Jesse of Husky Energy

Eco-Efficiency Leadership Award:

  • Fern Maas of Enerplus

Pipeline Leadership Award:

  • Alan Pentney of the National Energy Board
Corporate Leadership Award:

  • Devon Canada Corporation

President’s Award for Leadership in Collaborative Research and Development:

  • The Phoenix Network
  • Nexen Energy ULC
  • Statoil Canada Ltd.
  • Devon Canada Corporation
  • Husky Energy Inc.

Collaborative Spirit:

  • The Phoenix Network Working Group
  • Lars Hinrichs, Devon Canada Corporation
  • Larry Frederick, Husky Energy Inc.
  • Serene Cheung, Statoil Canada Ltd.
  • Aurelie Lagisquet, Statoil Canada Ltd.
  • Dan Giesbrecht, Nexen Energy ULC

Chairperson’s Award:

  • Mike Ekelund, Alberta Energy
  • Kevin Stashin, NAL Resources Management Ltd.

Air Quality R&D Leadership Award:

  • Koray Onder, ConocoPhillips Canada

Ecological Research Leadership Award:

  • Shane Patterson, Alberta Innovation and Advanced Education

Soil and Groundwater Research Leadership Award:

  • Tony Knafla, Equilibrium Environmental

Water Innovation Leadership Award:

  • Bill Berzins, K’nowbe

Eco-Efficiency Leadership Award:

  • Scott Hoiland, Devon Canada Corporation

Commercializing of SME Technology Award:

  • Cap-Op Energy Inc.

Outstanding Service Award:

  • Ole Mrklas, ConocoPhillips Canada

Distinguished Service Award:

  • Chuck Szmurlo, Enbridge
  • Mike Scribner, ConocoPhillips Canada
  • Jerry Keller, Alberta Environment and Parks
  • Mark Sombach, Cenovus Energy Inc
Corporate Leadership Award:

  • Statoil Canada Ltd.

Chairperson’s Award:

  • Larry Frederick, Husky Energy Inc.

President’s Award:

  • Joy Romero, Canadian Natural Resources

Limited Air Quality R&D Leadership Award:

  • Filiz Onder, Encana

Ecological Research Leadership Award:

  • Mark Sherrington, Shell Canada Ltd.

Soil and Groundwater Research Leadership Award:

  • Stephen Bromley, Husky Energy Inc.

Water Innovation Leadership Award:

  • Lindsay Stephens, Encana

Eco-Efficiency Leadership Award:

  • Jerry Scoular, Husky Energy Inc.

Commercializing of SME Technology Award:

  • Sky Hunter Corporation

Distinguished Service Award:

  • Donna Garbutt, Schlumberger Canada
  • Earle Shirley
Corporate Leadership Award:

  • Nexen Inc.

Chairman’s Award:

  • Ken Putt, Independent

President’s Award:

  • Mike Layer, Natural Resources Canada

Air Issues Research Leadership Award:

  • Gerald Palanca, ERCB

Ecological Research Leadership Award:

  • Bruce Greenfield, ERCB

Soil and Groundwater Research Leadership Award:

  • Ole Mrkas, ConocoPhillips Canada

Water Innovation Leadership Award:

  • James Armstrong, Encana

Eco-Efficiency Leadership Award:

  • Paul Slobodnik, ConocoPhillips Canada

Greenhouse Gas Reduction Leadership Award:

  • Sean Hiebert, ConocoPhillips Canada
  • Kurt Uhrich, BP Canada

Resource Emissions Management Leadership Award:

  • James Callendar, Encana
  • John Harvey, Encana

Commercializing Technology Award:

  • Robert Faulder, NRC-IRAP
  • Karl Miller, NRC-IRAP
  • Chris Holly, Alberta Department of Energy

Completion Innovation Leadership Award:

  • Donna Garbutt, Schlumberger Canada
  • Dave Braun, Shell
  • Jeanne Phene, Penn West Exploration

Distinguished Service Award:

  • David Layzell, ISEEE University of Calgary
Corporate Leadership Award:

  • Nexen Inc.

Chairman’s Award:

  • Subodh Gupta, Cenovus Energy Inc.

President’s Award:

  • Nestor Zerpa, Nexen Inc.

Air Quality Research Leadership Award:

  • Brian Ross, Nexen Inc.

Air Quality Technology Leadership Award:

  • Dave Bakker, Suncor Energy Inc.
  • Sean Hiebert, ConocoPhillips Company
  • Milos Krnjaja, Cenovus Energy Inc.

Ecological Leadership Award:

  • Mark Sherrington, Shell Canada Energy

Soil and Groundwater Research Leadership:

  • Susan Halla, Energy Resources Conservation Board

Water Innovation Leadership Award:

  • Keith Minnich, Talisman Energy Inc.

Eco-Efficiency Leadership Award:

  • Joe Dusseault, Cenovus Energy Inc.

Resource Emissions Management Leadership Award:

  • Doris Weiss, Devon Canada Corporation

Enhanced Oil Recovery Leadership Award:

  • Kelly Edwards, Barrick Energy Inc.

Commercializing Technology Award:

  • Monica Varga, NRC-IRAP

Completion Innovation Leadership Award:

  • Brad Wilson, Murphy Oil Company Ltd.

Cost-Reduction Award:

  • Joe Dusseault, Cenovus

Distinguished Service Award:

  • Michael Gatens, Unconventional Gas Resources Canada
  • David Layzell, ISEEE University of Calgary
  • Alex Ferguson, British Colombia Oil and Gas Commission
  • Chris Lehecka, ConocoPhillips Canada
  • Fred Hutchings, Maxxam Analytics